ZÁCHOVNÁ STOMATOLOGIE

Svěřte Vaše zdraví do rukou jen těm nejlepším profesionálům.

ZÁCHOVNÁ STOMATOLOGIE

ZÁCHOVNÁ STOMATOLOGIE
Objeví-li se ve vaší ústní dutině kaz, musí se za včas a vhodným způsobem ošetřit, proto všem našim klientům doporučujeme preventivní prohlídku v kombinaci s návštěvou dentální hygieny alespoň 2x za rok. Poradíme si však i s velmi hlubokými kazy, léčba je mírně náročnější.

Odstranění zubního kazu
Zubní kaz začíná v povrchové části zubu. Později proniká přes zubní sklovinu do zuboviny a pokud ho včas neodstraníme, dostane se až k zubní dřeni a způsobí v ní zánět. Zubní dřeň obsahuje mnoho nervů a cév, proto je její zánět velmi bolestivý. Podle hloubky a rozsahu zubního kazu volíme způsob jeho ošetření. Kazy v počátečním stádium umíme odstranit i bez vrtání. Hlubší kazy musíme odstranit, je nutné odvrtat všechny postižené části zubu, ale nemějte strach, výkon je díky moderním anestetikům a jejich správné aplikaci zcela bezbolestný. Chybějící části zubu nahradíme nejvhodnější výplní.

U hlubokých kazů zasahujících do zubní dřeně dochází k jejímu poškození a součástí léčby je pak nezbytné endodontické ošetření - vyčistění, zaléčení a zaplnění kořenových kanálků. Až po úspěšné endodontické léčbě můžeme zub ošetřit nebo ochránit korunkou.

Výplňové materiály
Odvrtané části zubu nahrazujeme kvalitními, trvanlivými a vysoce estetickými materiály. Mezi nejčastěji používané výplně patří fotokompozit, skloionomerní cement, dózovaný neboli kapslovaný amalgám nebo keramika. Výplně zhotovujeme přímo v ordinaci nebo v zubní laboratoři. Fotokompozit nanášíme přímo v ordinaci v tenkých vrstvách a vytvrzujeme speciální lampou. Fotokompozitní výplně jsou vysoce estetické a dostatečně odolné. Jsou výplní první volby na předních zubech.

Dózovaný amalgám je metodou volby. Správně aplikovaný amalgám vytváří pevnou plombu s dlouhou životností. Nevýhodou amalgámových plomb je jejich tmavá barva.

Skloionomerní cementy vylučují fluoridové ionty, které podporují remineralizaci zubu a mají protikazivé účinky. Nevýhodou je jejich nedostatatečná pevnost. Keramické inleje a onleje zhotovujeme jak v ordinaci, tak v laboratoři. Inlej vyplňuje vnitřní části zubu, onlej je velká laboratorně zhotovená výplň nebo částečná korunka, která nahrazuje i okrajové části zubu.